Motoryzację i branżę IT łączy coraz więcej. Nieustannie docierają do nas informacje o nowościach i coraz bardziej innowacyjnych rozwiązaniach, które jeszcze do niedawna były niespotykane. Obie branże coraz chętniej angażują się w technologiczny rozwój transportu a zależności między nimi coraz bardziej się zacieśniają. Flagowym produktem zachodzącego zjawiska są autonomiczne samochody, a więc samochodów samosterujących się. Biorąc pod uwagę statystyki z których jasno wynika, iż znaczna większość wypadków spowodowana jest błędami i nieuwagą kierowców, jest to rozwiązanie godne uwagi. Na razie jednak obserwujemy głównie takie funkcje jak automatyczne parkowanie oraz śledzenie trasy. Coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest bezpośrednie połączenie pojazdu z internetem – aktualnie na drogach całego świata jeździ ponad 20 milionów takich samochodów.

Samsung pracuje obecnie nad samochodem ciężarowym zaopatrzonym w funkcję bezpiecznego wyprzedzania. Służyć mają temu kamery znajdujące się na zewnątrz pojazdu, które zarejestrują i oszacują bezpieczeństwo w trakcie manewrów drogowych. System jest niezwykle skuteczny, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz i wyświetlany wewnątrz kabiny w wysokiej jakości, co zmniejsza ryzyko popełnienia pomyłki przez kierowcę.

A może smartfon zamiast kluczyka? Tak właśnie działa najnowocześniejszy system Volvo. Pozwala to na zamknięcie a nawet uruchomienie silnika samochodu znajdującego się w naprawdę dużej odległości. Aplikacja daje także możliwość wynajęcia a następnie opłacenia samochodu i korzystanie z niego za pomocą cyfrowego klucza. Pozwala to na znaczne skrócenie procesu wynajmu pojazdu, dzięki, m. in. ominięciu kolejek.

Firma Qualcomm opracowuje natomiast system pozwalający na ładowanie akumulatora samochodu elektrycznego w trakcie jazdy. Dzięki temu kierowcy takich pojazdów znacznie zaoszczędziliby czas i właściwie mogliby przestać myśleć o ładowaniu pojazdu. Obecnie sporo osób do samochodów elektrycznych zniechęca długi czas ładowania akumulatora i jego krótka praca – system ten usunąłby główny defekt tych właśnie pojazdów.

Nie można zapomnieć o systemie Connect Auto, którego głównym zadaniem jest zminimalizowanie błędów kierowcy, zoptymalizowanie i poprawa jakości jazdy a także zmniejszenie zużycia paliwa.

Kategorie: Blog

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *